‘Poster Girl’ Gözetim Devletinin Cazibesini Keşfediyor

Peace

[email protected]
Yönetici
Admin
Veronica Roth en çok satan kitabın yazarıdır. Iraksak bir dizi tanınmış filme uyarlanan romanlar. Yeni romanı Poster kızı Yakın gelecekte Seattle’da otoriter bir toplumda büyüyen genç bir kadın olan Sonya Kantor’un hikayesini anlatıyor.

Bölüm 528’de Roth, “Onun tipik bir kahraman figürü değil, yıkılan otoriter rejimde suç ortağı olan ve bunu nasıl anladığı ve bu sistem tarafından nasıl manipüle edildiğiyle mücadele eden biri olmasını istedim” diyor. Geek’in Galaksi Rehberi dijital ses dosyası.

Poster kızı her eylemin kaydedildiği ve her yerde bulunan oküler implantlar tarafından yargılandığı nihai gözetim durumunu hayal eder. Roth, Sonya’nın sürekli olarak izlenmekten ve iyi davranışları için ödüllendirilmekten nasıl zevk alabileceğini hayal etmenin onun için çok kolay olduğunu söylüyor. “Okulda mutlaka ödüllendirilmeyi seven öğrencilerden biriydim ve sınavlarda her zaman iyiydim ve her zaman uslu davrandım” diyor. “Doğru şeyi yaptığınızı bilmek çekici ve yapmanız gereken her şeyi belirli bir kişilik tipine göre yapıyorsunuz.”

Kitap aynı zamanda Roth’un 1989 yılına kadar komünist diktatör Nicolae Çavuşesku tarafından yönetilen Romanya’daki kocasının ailesini ziyaret etmek için sık sık yaptığı gezilerden de etkilenmiş. Çavuşesku’nun yüzündeydi ve bu adam birçok insan için acımasız ve korkunçtu,” diyor Roth. “Ama komünist nostaljisi olan bazı insanlar var, çünkü onlar için o zaman içinder o kadar da kötü değildi belki de daha da iyiydi. Ama faydalanan herkes için, olmayan biri var. ”

Roth, Amerika Birleşik Devletleri’nin bir gözetleme devleti olmaya düşündüğümüzden daha yakın olduğunu ve cihazlarımızın bizi takip ettiği tüm yolları araştırmanın onu giderek daha fazla paranoyak hale getirdiğini söylüyor. “Temel olarak zehrinizi seçmelisiniz – hiçbir sistem özellikle şaşırtıcı değildir” diyor. “Sürprizleri verilerinizden uzak tutmanın yollarını bulmak için bunu kullanıcıya yükledik, ancak bence bu gerçekten bizim sorumluluğumuz olmamalı, daha büyük bir ölçekte korunmalı.”

Bölüm 528’de Veronica Roth ile yapılan röportajın tamamını dinleyin. Geek’in Galaksi Rehberi (üstünde). Ve aşağıdaki tartışmadan bazı önemli noktalara göz atın.

Veronica Roth gizlilik konusunda:

Yüksek Mahkeme’nin kürtajla ilgili son haberleri ile bu, insanlar için daha makul hale geldi. Pek çok kadının telefonunda adetlerini takip etmelerine yardımcı olan bir uygulama var ve “Ah, o uygulamayı şimdi silmelisiniz” hakkında çok fazla konuşma yapıldı çünkü hükümet uygulama verilerinize erişebilirse, o zaman yapabilirdi. Muhtemelen en son ne zaman adet olduğunuzu takip edin ve kürtaj yaptırıp yaptırmadığınızı belirleyin. Ve bu son derece rahatsız edici, ancak bu sadece işlerin bir gecede nasıl değişebileceğinin bir örneği. … Trump seçildikten sonra Atlanta’daki Kadınlar Yürüyüşü’ne gittim – oradaki varlığım telefonum ve sosyal medya tarafından kaydedildi – yani önemli bir rejim değişikliği olsaydı ve aniden o protestolara gitmek suç sayıldıysa – veya gitmedi hatta kriminalize edilmiş bile, ancak sizi izlendiğiniz bir yerde bir tür listeye sokar – bu, inanmak isteyeceğini düşündüğüm insanlardan daha yakın.

Veronica Roth yakında çıkacak romanında Baş Komplocu:

Bu bir bilimkurgu yeniden anlatımı Antigone. … Kıyamet sonrası sonrası. Dünyada son bir yerleşim yeri var ve hepsi sürekli ölüyor. Temelde bence temel fark [from the play] Ensestle nasıl baş edeceğimi kendime sormam gerekti çünkü Antigone babasını öldüren ve annesiyle farkında olmadan evlenen ve daha sonra çocukları olan ünlü Oidipus’un kızı ve Antigone o çocuklardan biri. Oyundaki ensest önemli çünkü bu yüzden doğuştan lanetli olduğunu hissediyor ve toplumdaki diğer insanlar ona bu şekilde davranıyor. Bu yüzden, bunu doğrudan yapıp yapmayacağımı anlamam gerekiyordu ve yapmamaya karar verdim çünkü neden lanetli olduğunu hissettiği konusunda daha fazla merak ve mistisizm yaratmak istedim. Bu yüzden, bu Dying Earth ortamında herkesin nasıl kötüleştiğinden dolayı, bu gelecekte oldukça titiz bir gen düzenlemesi var ve o düzenlenmiyor. Yani lanet olarak yanında taşıdığı tabu bu.

Veronica Roth sonlar hakkında:

gönderdim [Courtney Summers] taslağının erken bir versiyonu [Poster Girl] iki son ile. Biri daha mutlu, diğeri daha az mutluydu. Daha az mutlu olanı seçtim çünkü “Bunu kurma şeklin, bunun aslında kitaba uygun veya kazanılmış hissettiren bir son olduğunu düşünmüyorum” gibiydi. … [The happy ending] sadece bana ucuz geldi. Bunun yanlışlığını hissettim. Bunu çalıştırmaya çalışıyordum ve “Peki ya yapabileceğim bu diğer şey duygusal olarak benim için çok daha büyük bir risk?” dedim. Ve o, “Bunu yapmak zorundasın. Bu harika bir son.” Ben de “Ama buna dayanabileceğimi bilmiyorum” dedim. Bunu ona söylediğimi hatırlıyorum. Duygusal olarak, yazarı olarak, bu gerçeklikte o kadar uzun süre yaşayıp yaşayamayacağımı bilmiyordum. Ve o, “Yapabilirsin. Mecbursun.”

Veronica Roth, içe dönükler hakkında:

Annem gençken bir modeldi, bu yüzden ben çocukken bize her zaman tavsiye vermeye çalışırdı – örneğin lise için vesikalık fotoğraflar için – tavsiye vermeye çalışırdı: “Şunu yapmalısın, veya bunu yap.” Ve parmak izlerini aldığımı ve “Vay canına, yapmaya çalıştığım şeylerin hiçbiri yüzümde görünmedi” dediğimi hatırlıyorum. Yüzümün rastgele bir zamanda ne yaptığı hakkında hiçbir fikrim yok. Bu yüzden, nasıl hissettiğiniz ve nasıl karşılaştığınız arasındaki çelişkinin birçok insanın ilişki kurabileceği bir şey olduğunu düşünüyorum. Özellikle içe dönükler, öyle hissediyorum. Bu zengin ve karmaşık iç dünyayı içinizde hissedersiniz ve sonra dışarıdan insanlar “Hmm, biraz sessiz bir insan” derler. Ve sanki, “Vay canına, bu şekilde tarif edilmek ne kötü bir şey.”


Daha Büyük KABLOLU Hikayeler​


Başa Dön. Atla: Makalenin Başlangıcı.
 
Üst