Halk Bilgisi, Tartışmalı Gazetecilik Rekabet ve Koruma Yasasını Kabul Etmeye Karşı Kongreyi Uyardı

Peace

info@bofindik.com
Yönetici
Admin
İle Şiva Stella
22 Eylül 2022

Bugün Senato Yargı Komitesi, “Gazeteciliği Rekabet ve Koruma Yasası”nı belirledi. Tasarı, antitröst yasasından bir “güvenli liman” oluşturulmasını ve haber şirketlerinin en büyük dijital platformlarla içerikleri için tazminat koşullarını müzakere etmek üzere bir araya gelmelerine izin vermeyi tavsiyeyor. Tasarı ilaveten, yayıncıların Google ve Facebook’un haber hikayelerine bağlantı vermesini kısıtlamasına ve nihayetinde halkın online güvenilir bilgilere erişimini sınırlandırmasına izin veriyor.

Public Knowledge, düzinelerce başka kuruluşla birlikte, JCPA’nın yerel gazeteciliğin korunmasına yardımcı olmak için hiçbir şey yapmayacağı ve aslında bugün bilgi ortamımızdaki en büyük problemlardan bazılarını büyük olasılıkla birleştireceği konusunda uyarıyor: konsolidasyon ve azalan bilgi kalitesi. İşaretleme, Senato milletvekillerini tasarıyı kabul etmeye karşı uyaran 21 kuruluş tarafından gönderilen bir mektubu takip ediyor.

Aşağıdakiler, Public Knowledge Kıdemli Politika Analisti Lisa Macpherson’a atfedilebilir:

“JCPA kapsamlı yeniden yazımlardan geçmiş olsa da, hala bir antitröst muafiyeti, faydalı hedeflere ulaşamayan bir geçmişe sahip yasal bir manevra. Alden Global Capital, Gannett, Sinclair Broadcast Group ve News Corp gibi en büyük medya holdinglerinin içeriklerinin erişim ve değeri konusunda gizli anlaşma yapmasına izin vermek rekabete zarar verecek ve haber ortamımızı daha iyi değil daha da kötüleştirecektir. Yerel gazeteciliği teşvik ettiği iddia edilen bir yasa tasarısında, paranın nasıl harcandığına dair bir sorumluluk yok. Facebook ve Google, gazetecilerin maaşlarından daha fazla hisse senedi geri alımını ve yönetici ikramiyesini finanse edecek. Ayrıca, sadece internetteki bilgilere bağlanmak için bir ödeme örneği de sunar.

“Bu tasarı aynı zamanda içerik denetimi için bir tehdittir. JCPA, yayıncıların, platformların saldırgan veya topluluk standartlarına aykırı bulduğu içeriği yayından kaldırmaları nedeniyle Facebook veya Google’a dava açmasına olanak tanır. Ve Sen. Cruz (R-Texas) tarafından tavsiyelen en son değişiklikle birlikte, zararlı yanlış bilgilendirme, ağ bağlantılı dezenformasyon ve nefret söylemi, bu yasa tasarısı kapsamında polis için daha da zor olacak – ve bu tasarım gereğidir. JCPA yerel gazeteciliği kurtarmayacak. Bunun yerine, hepimiz için sağlıklı ve açık bir internet ve bilgi ortamı pahasına birkaç milyarderi daha da zengin yapacak.”

Yerel gazeteciliği ve açık interneti nasıl tehlikeye attığı da dahil olmak üzere bu yasa tasarısıyla ilgili problemlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için kaynaklar sayfamızı inceleyebilirsiniz. Kamusal Bilginin Kongre’yi tasarıyı kabul etmeye karşı neden uyardığı hakkında daha fazla bilgi için “İşte Tekrar Başlıyoruz: Bir Diğer Değişiklikler JCPA ile İlgili Sorunları Çözmedi” adlı blog yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Medya üyeleri, soruları, röportaj talepleri veya shiva@publicknowledge.org veya 405-249-9435 adresinden Halkla İlişkiler basın listesine katılmak için İletişim Direktörü Shiva Stella ile iletişime geçebilir.
 
Üst