Crohn Hastalığı Remisyonu: Nedir?

Peace

[email protected]
Yönetici
Admin
Crohn hastalığı olan çoğu insan, parlamanın nasıl bir his olduğunu çok iyi bilir. İshal, karın ağrısı, mide bulantısı ve yorgunluk gibi belirtiler rahatsız edici ve utanç verici olabilir. Bu yüzden ortadan kaybolduklarında bir rahatlama oluyor. Ancak rastgele bir semptomunuz yoksa, bu remisyonda olduğunuz anlamına mı geliyor?

Cevap, tahmin edebileceğinizden daha karmaşık. Birkaç çeşit remisyon vardır. NYU Langone İnflamatuar Bağırsak Hastalıkları Merkezi’nde gastroenterolog olan MD Ariela Holmer, “remisyon”un hastalar için hekimlarından farklı bir şey ifade etme eğiliminde olduğunu söylüyor.

“Hastalar semptomlara odaklanır, çünkü bunlar yaşam kalitesinin düşmesine ve sakatlığa neden olan şeylerdir ve neden bizi ilk başta görmeye geliyorlar” diyor.

Ancak hekimlara göre remisyon, ince ve kalın bağırsaklarınızın sağlıklı olduğu anlamına gelir, böylece komplikasyonlardan kaçınabilirsiniz, diyor. Semptomlar ile sindirim sisteminizde olup bitenler arasında bir kopukluk olabilir.

“Etrafta dolaşırken kendinizi iyi hissedebilir ve hala endoskopi veya MRI yaptığımızda görülebilen aktif hastalığınız olabilir” diyor.
Nihayetinde, bağırsaklarınızda iltihaplanmanın komplikasyonlara yol açtığını açıklıyor.

Holmer, Crohn hastalığının genellikle agresif olduğunu söylüyor. Doğru şekilde tedavi edilmezse, Crohn’s bağırsaklarınızın duvarında ülserlere ve deliklere yol açabilir. Darlıklar (bağırsakta daralmış alanlar) ve ilaveten fistüller (bağırsaklarınızı başka bir organa bağlayan anormal kanallar) geliştirebilirsiniz.

Bu komplikasyonların genellikle ameliyatla onarılması gerekir. Bağırsaklarınızdaki uzun süreli iltihaplanma da kolon kanserine yakalanma riskinizi artırır.

Sonuç olarak: Belirtileriniz olmasa bile, hastalığınızın hala aktif olup olmadığını öğrenmek için test yaptırmanız gerekir.


Remisyon Türleri Nelerdir?​


Crohn hastalığında remisyon tanımı son birkaç yılda değişti. Çoğu inflamatuar bağırsak hastalığı (IBD) uzmanı, çeşitli remisyon türlerini tanımlamak için en az dört farklı terim kullanır.

Klinik remisyon. Bu, kendi başınıza tanımlayabileceğiniz bir şeydir. Bu sadece, gözle görülür rastgele bir semptomunuz olmadığı anlamına gelir.Biyokimyasal remisyon. Bu, laboratuvar testlerine, özellikle kan testleri ve dışkı testlerine göre remisyonda olduğunuz anlamına gelir. Gastroenterologunuz, iltihaplı bir madde olan C-reaktif protein seviyenizi izlemek için kan testleri ve ilaveten kalprotektin adı verilen başka bir iltihaplı madde seviyenizi kontrol etmek için dışkı testleri yapmalıdır. İdeal olarak, biyokimyasal remisyonda olmanız için her iki belirteç de düşük olmalıdır.

Endoskopik remisyon. Endoskopik remisyon, daha düşük bir endoskopi (kolonoskopi veya sigmoidoskopi) yaptırdığınızda hekimunuzun hiçbir iltihap, ülser veya kanama belirtisi görmediği anlamına gelir. Bu, hastalığınızın kontrol altında olduğuna dair çok iyi bir işaret.

Uluslararası IBD Çalışması Örgütü, hekimların Crohn hastalığı için uzun vadeli tedavi hedefi olarak endoskopik remisyon kullanmasını önermektedir. Başka bir deyişle, kendinizi daha iyi hissetmeniz yeterli değildir. Doktorlar, bağırsaklarınız gerçekten daha iyi olduğunuzu gösterene kadar tedavinizi değiştirmeye devam etmelidir.

Endoskopiniz sırasında hekimunuz muhtemelen analiz edilecek bağırsak dokunuzdan küçük numuneler (biyopsiler) alacaktır. Mikroskop altında iltihap görülmüyorsa, içinde olduğunuz söylenir. histolojik remisyon. (Histoloji, dokunun mikroskobik incelemesini ifade eder.)

Derin remisyon. Hem endoskopik hem de klinik remisyon tanımlarını karşılıyorsanız tebrikler. Derin bir remisyondasın. Araştırmalar, teşhis edildikten hemen sonra derin remisyona ulaşan ve en az bir yıl orada kalan Crohn’lu kişilerin daha sonra ilerlemiş hastalık ve komplikasyonlara sahip olma olasılığının daha düşük olduğunu bulmuştur.


Nüksetmelerden Nasıl Kaçınılır?​


Crohn hastalığının tedavisi yoktur. Buna sahip insanlar, zaman zaman alevlenmelerle remisyon dönemlerinden geçme eğilimindedir. Derin remisyona ulaşmak, remisyonda daha uzun süre kalma şansınızı artırmalıdır – belki de uzun yıllar. Ancak Holmer, Crohn’s ile geleceğinizin nasıl görünebileceğini başka şeylerin de etkilediğini söylüyor.

Bunlar, teşhis edildiğinde kaç yaşında olduğunuzu içerir. 30 yaşından sonra teşhis konan insanlar genellikle çocukluğundan beri Crohn’s olanlardan daha iyi sonuç alır. Ayrıca bağırsaklarınızın ne kadarının Crohn’lardan etkilendiği de önemlidir (daha azı daha iyidir).Ayrıca ülser, darlık veya fistül gibi komplikasyonların olup olmadığı da bir fark yaratır. Onları daha önce yaşadıysanız, gelecekte daha fazla komplikasyon yaşama eğilimindesiniz.

Remisyonda kalacağınızı garanti etmenin bir yolu yok. Ancak oranları lehinize çevirebilirsiniz. İlaçlarınızı hekimunuzun önerdiği şekilde alınız. Ve kendinizi iyi hissetseniz bile düzenli olarak gastroenterologunuza görünün.Holmer, “Her zaman hekimunuzla iletişim halinde kalmalı ve hastalığınızı biyokimyasal ve endoskopik testlerle izlemeye devam etmelisiniz” diyor.

“Bazı hastalar, ‘Tamam, 5 yıldır remisyondayım, bu yüzden hekimumu görmeyi bırakabilirim’ diye düşünüyor. Sonunda nükseden bunlardır.”
 
Üst